12 Nisan 2009

Albayın eşini bulun paşam!

Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Özdemir Şan’ın eşi Semiha Şan, 23 Ocak’ta kırmızı ışıkta durmadı ve yaya geçidinden karşıya geçen Bayram Yılmaz’a çarptı. Yılmaz öldü ve Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Semiha Şan hakkında tutuklu yargılanması için 23 Ocak’ta karar çıkardı. Eşi tugay komutanı olan Semiha Şan yaklaşık 3 aydır kayıp.

Özgür Gürbüz - Gazete Habertürk / 12 Nisan 2009

Tekirdağ E-5 karayolu üzerine, 23 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen trafik kazasında sürücü Semiha Şan, kırmızı ışığa rağmen durmadı. Şan, yayalara için yanan yeşil ışığa uyarak karşıya geçmekte olan 67 yaşındaki Bayram Yılmaz'a çarptı. MOBESE kameralarınca da tespit edilen ve tutulan tutanaklarda hatalı bulunan sürücü Semiha Şan olay günü öğle iki sularında ifadesini verdi ve suçsuz olduğunu öne sürdü.

'Eylemi bilinçli oluşturdu'
Yılmaz’ın kazadan bir süre sonra hayatını kaybetmesi üzerine aynı gün akşamı tutuklanması talebiyle mahkemeye çağrıldı. Avukatıyla mahkemeye gelen Şan, karakoldaki ifadesini tekrarladı ve adresinin sabit, kaçma olasılığının olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Tutuklanması talebiyle Semiha Şan’ımahkemeye sevk eden Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı Tamer Arifoğlu, bu karara itiraz etti ve 27 Ocak’ta dava bir üs mahkeme olan Tekirdağ 2. Asliye’de tekrar görüldü. Burada, şüphelinin eylemi bilinçli taksir suçunu oluşturduğu için Semiha Şan hakkında CMK.’nun 100 maddesi uyarınca yakalama emri çıkarıldı. Aradan geçen yaklaşık üç aya rağmen Kurmay Albay’ın eşi bulunamadı.

Genelkurmay'a mektup
Kazada hayatını kaybeden Bayram Yılmaz’ın ailesi, tutuklama emrinin yerine getirilmesi için çalmadık kapı bırakmadıklarını söylüyor. Damadı Onur Çokluk, tutuklama kararından sonra kendilerine Semiha Şan’ın memleketi Aydın’da yakalanıp Çorlu Cezaevi’ne konduğuna dair haberler geldiğini ama bunların bir süre sonra doğru olmadığını öğrendiklerini söylüyor. Son çareyi Genelkurmay Başkanlığı’na mektup yazmakta bulan Çokluk, ilk mektubunda şunları yazmış: “...Savcılığın tutuklama emrine karşı Semiha Şan’nın firari durumu devam etmektedir. Biz Semiha Şan’nın eşi Kurmay Albay Özdemir Şan Tarafından askeri bölgede saklandığını düşünmekteyiz. Gerekli yardımın sizin tarafınızdan yapılacağına bütün kalbimizle inanmaktayız”.

Sahilde yüryüş yapıyor
Çokluk Genelkurmay’a yazdığı ikinci mektubunda ise aldıkları tehditleri, yerel muhabirlere haber yapmamaları için yapılan baskıları da kaleme almış Aileye uzlaşmaları için 40 bin TL para da önerilmiş. Tüm bunlara karşı, davada ısrar eden Yılmaz’ın ailesinin tek isteği ise adaletin yerini bulması. Aile, kendilerine Semiha Şan ve eşi Özdemir Şan’ın Tekirdağ’da görüldüğü, sahilde yürüyüşe çıktığı yönünde duyumlar geldiğini de belirtiyor. Avukatları Muhammet Görücü ise, “Aylardır yeri yurdu belli olan bir insanın yakalanamaması şüphe uyandırıyor” diyor. Avukat Görücü, kazada 8’de 8 kusurlu bulunana Semiha Şan’ın adalete teslim olmayarak kendi durumunu daha da zorlaştırdığını düşünüyor. Konuyla ilgili olarak Özdemir Şan’a ulaşmaya çalıştık ancak henüz bir geri dönüş alamadık.

Hiç yorum yok: